top of page
Надзвичайна ситуація – це порушення нормальних  умов життя та діяльності людей на окремій території чи об’єкті або  на  водному  об’єкті, що  призвело  (може  призвести)  до  виникнення  великої кількості  постраждалих,  загрози  життю  та  здоров’ю  людей,  їх загибелі,  значних  матеріальних  втрат,  а  також до неможливості проживання  населення  на  території  чи  об’єкті,   ведення   там господарської діяльності. 
У цьому дописі ми пропонуємо певну орієнтовну схему для вибору алгоритму дій у разі надзвичайних ситуацій у закладі освіти. Це – досвід закордонних фахівців, адаптований для України. Також рекомендації фахівців Державної служби України з надзвичайних ситуацій, закордонних фахівців із безпеки та шкільних офіцерів щодо дій у разі наступних надзвичайних ситуацій.
ВИДИ НАДЗВИЧАЙНИХ СИТУАЦІЙ
Види надзвичайних ситуацій розрізняють за їхнім характером: техногенні, природні,  соціальні та воєнні. 
Надзвичайна ситуація  техногенного  характеру  –   це транспортної аварії (катастрофи), пожежі, вибуху, аварії з викиданням (загрозою викидання)  небезпечних  хімічних,  радіоактивних   і   біологічно небезпечних   речовин,   раптового  руйнування  споруд;  аварії  в електроенергетичних системах, системах життєзабезпечення, системах телекомунікацій,  на  очисних  спорудах,  у системах нафтогазового промислового комплексу, гідродинамічних аварій тощо.
Надзвичайна ситуація   природного   характеру   –   це небезпечне геофізичне,  геологічне,   метеорологічне   або   гідрологічне явище,   деградація   ґрунтів   чи  надр,  пожежею  у  природних екологічних   системах,   зміною   стану   повітряного    басейну, інфекційною   захворюваністю   та   отруєнням  людей,  інфекційним захворюванням свійських тварин,  масовою загибеллю  диких  тварин, ураженням  сільськогосподарських  рослин  хворобами  та шкідниками тощо.
Надзвичайна ситуація   соціального   характеру – це протиправні дії  терористичного  та  антиконституційного   спрямування,   або пов’язане   зі   зникненням  (викраденням)  зброї  та  небезпечних речовин, нещасними випадками з людьми тощо.
Надзвичайна ситуація    воєнного    характеру   – виникає через застосування звичайної  зброї  або  зброї  масового  ураження,  під  час  якого виникають вторинні чинники ураження населення.
Рівень надзвичайної ситуації визначається від її обсягів,  кількості постраждалих і загиблих, обсягів технічних і матеріальних ресурсів, необхідних для ліквідації її наслідків. Існують такі рівні надзвичайних ситуацій: державний, регіональний,  місцевий, об’єктовий.
  1. Нікому без дозволу батьків не давати особисту інформацію: домашню адресу, номери телефонів, робочу адресу батьків, назву й адресу школи.

  2. Не погоджуйся на зустріч з людиною, з якою ви познайомилися в Інтернеті. Якщо все ж таки це необхідно, повідомте батьків про це, та заплануйте її в громадському місці.

  3. Не посилай свої фотографії чи іншу інформацію без дозволу батьків.

  4. Не відкривайте листи електронної пошти, файли або Web-сторінки, отримані від людей, яких ви реально не знаєте або не довіряєте.

  5. Завжди будьте ввічливими у електронному листуванні. Якщо отримали лист з образами, не відповідайте на нього та повідомте про це батькам.

  6. Пароль повинен містити не менше 8 символів, складатися з великих і малих літер, цифр та спеціальних символів, або використовуйте генератор складних паролів.

  7.  Не давати нікому, крім батьків, свої паролі, навіть найближчим друзям.

  8. Не робити протизаконних вчинків і речей в Інтернеті.

  9. Перевіряйте вебсайти, наяких виперебуваєте, це можна зробити використавши ресурс «Чорний список» або сервіс кіберполіції «STOP FRAUD». Якщо вони будуть вам підозрілі - не вказуйте там жодних своїх даних;

  10. Використовуйте на пристроях тільки ліцензійне програмне забезпечення. Не погоджуйтесь на встановлення програм, які походять з невідомих джерел;

  11. Використовуйте антивірусну програму. Робіть регулярне оновлення програмного забезпечення.

bottom of page