top of page
Інклюзивне навчання — система освітніх послуг, гарантованих державою, що базується на принципах недискримінації, врахуванні багатоманітності людини, ефективного залучення та включення до освітнього процесу всіх його учасників.
Жодна дитина не має відчувати себе іншою та виключеною з освітніх, культурних і соціальних процесів – це головне завдання інклюзії.

 

Особа з особливими освітніми потребами – особа, яка потребує додаткової постійної чи тимчасової підтримки в освітньому процесі з метою забезпечення її права на освіту.
Інклюзивне освітнє середовище — сукупність умов, способів і засобів для спільного навчання, виховання та розвитку здобувачів освіти з урахуванням їхніх потреб і можливостей.
Переваги інклюзивного навчання
  • Інклюзивне навчання усуває бар’єри в системі освіти та системі підтримки дітей з особливими освітніми потребами.
  • Вища залученість батьків до процесу навчання.
  • Діти з особливими освітніми потребами отримують можливість соціалізації, розвитку своїх інтересів і талантів і подальшої інтеграції в суспільство, вступу до професійних і вищих закладів освіти.
  • Діти з особливими освітніми потребами мають змогу налагодити дружні стосунки з однолітками в школі та поза її межами та моделюють належні способи взаємодії з колективом.
  • В інклюзивних класах створено атмосферу спокійного прийняття відмінностей інших людей.
Офіційні засади інклюзивної освіти в Україні
У грудні 2009 року Україна ратифікувала основні міжнародні документи у сфері забезпечення прав дітей згідно зі світовими стандартами освіти, соціального захисту та охорони здоров’я. Передусім йдеться про статтю 24 Конвенції ООН про права людей з інвалідністю, в якій визначено обов’язок держави щодо реалізації інклюзивної моделі освіти, тобто створення такого предметно-просторового спеціального середовища, яке б дало змогу всім дітям бути однаково рівними учасниками навчального процесу в єдиному освітньому просторі відповідно до їхніх особливостей, потреб і можливостей.
5 липня 2017 року Президент України підписав ухвалений 23 травня цього ж року Закон «Про внесення змін до Закону України "Про освіту" щодо особливостей доступу осіб з особливими освітніми потребами до освітніх послуг». 
5 вересня 2017 року було прийнято новий  Закон України “Про освіту”. З того часу діти з особливими освітніми потребами мають повне право здобувати освіту в усіх навчальних закладах, зокрема й безоплатно в державних та комунальних, незалежно від «встановлення інвалідності».
Діти з особливими освітніми потребами мають право на:
  • дистанційну та індивідуальну форми навчання;
  • психолого-педагогічну та корекційно-розвиткову допомогу; 
  • інклюзивні та спеціальні групи (класи) у загальноосвітніх навчальних закладах; 
  • «підлаштовані» для їхніх потреби загальноосвітні школи і класи, тобто на відповідні архітектурні перепланування;
  • корекційних педагогів, тьюторів, психологів; 
  • адаптовані навчальні плани та програми, методи та форми навчання, ресурси спеціальної освіти, партнерство з громадою.

Докладніше про інклюзивну освіту  на сайті МОН України
БАТЬКАМ ДИТИНИ З ОСОБЛИВИМИ ОСВІТНІМИ ПОТРЕБАМИ
❗️1. Відповідно до Постанови КМУ від 12.08.2017 року №545 (зі змінами від 30.08.2022)34-
1. У період воєнного стану, надзвичайної ситуації або надзвичайного стану (особливого періоду) для осіб, які здобувають загальну середню освіту та тимчасово перебувають за кордоном, або для осіб, які перебувають на тимчасово окупованих територіях, під час переходу між рівнями освіти строк дії висновку, який використовувався у процесі здобуття освіти на попередньому рівні освіти, продовжується на період воєнного стану, надзвичайної ситуації або надзвичайного стану (особливого періоду). Повторна комплексна оцінка має бути проведена не пізніше ніж через три місяці після припинення чи скасування воєнного стану, надзвичайної ситуації або надзвичайного стану (особливого періоду), повернення здобувача освіти з-за кордону або повернення тимчасово окупованої території, на якій проживає здобувач освіти, під загальну юрисдикцію України та відновлення конституційного ладу України на цій території. 
Отже, можна використовувати Висновок ІРЦ, що був виданий останнім до закінчення воєнного стану.
❗️2. МОН надав інструкцію для батьків (інших законних представників) дітей, що мають ознаки особливих освітніх потреб, не мають висновку ІРЦ про комплексну психолого-педагогічну оцінку та *перебувають за кордоном.* 
Якщо батьки (або інші законні представники) з дитиною перебуваютеь за кордоном та потребують висновку ІРЦ:
1. Необхідно батькам зареєструватися онлайн на порталі ircenter.gov.ua та створити кабінет користувача;
2. Завантажити до кабінету користувача скановані документи (документи, що посвідчують особу заявників; свідоцтво про народження дитини; інші документи, що посвідчують особу, якій проводитиметься комплексне оцінювання). У разі відсутності оригіналів можуть бути використані копії документів і документи з сервісу «Дія»;
3. Залишити на порталі інформацію щодо доступного способу зв’язку (номер телефону, контакти менеджерів тощо).
4. Дочекатися, коли представник ІРЦ зв’яжеться.
5. Проконсультуватися  з представником ІРЦ щодо обстеження дитини, зокрема:
можно надати ІРЦ результати обстеження з використанням діагностичних інструментів для визначення інтелектуального рівня розвитку дитини, WISC-IV або Шкала Векслера для дітей – IV видання та методик Leiter-3, шкала продуктивності Лейтера – 3 видання, а також методик для визначення особливостей розвитку дітей із розладами аутистичного спектра – PEP-3 та CASD;
можна пройти та надати ІРЦ результати діагностичних обстежень рівня інтелекту, особливостей розвитку дітей із розладами аутистичного спектра з використанням інших діагностичних методик;
можна надати результати обстеження, здійснені в закладі освіти чи будь-якому іншому закладі/установі за кордоном, що надають інформацію про наявність особливих освітніх потреб (труднощів) у дитини.
6. Зв’язатися з представниками ІРЦ онлайн і пройти обстеження відповідно до інструкцій.
7. Дочекатися повідомлення від ІРЦ про готовність висновку;
8. Зайти до особистого кабінету на порталі ircenter.gov.ua та зберегти висновок у зручному форматі.
❗️3. Також батьки, або особи, що їх замінюють можуть подати заявку на КО у будь-який ІРЦ, що є найближчим до місця їх проживання на підконтрольній території України.
❗️4. Усі ІРЦ, які працюють онлай також можуть здійснювати КО онлайн, але про це батьки, або особи, що їх замінюють, повинні вказати в заяві, що вони не заперечують, щоб КО було онлайн.  КО може бути проведено не тільки за методиками: Casd, Conners, Wisk , Leiter, Pep.
bottom of page